Pohádkový svět

 

Vítejte v Pohádkovém mlýně kouzelného dědečka Fábulína

Přijměte pozvání Madam Fantazie k putování

"Časem zpátky do pohádky"

Projděte bránou času do doby, kdy se svítilo petrolejkou, ve spíži voněl žitný chléb a posvícení nebývalo každý den. Vydejte se do časů, kdy se snad v každé chalupě vyprávěly příběhy plné kouzel a pohádkových bytostí.
Udatné rytíře v plné zbroji u nás nepotkáte. Ani se nemusíte bát zlých čarodějnic, děsuplných čertů a dušiček chtivých vodníků. V pohádkovém světě kouzelného dědečka Fábulína vládne laskavost, dobrá nálada a humor vpravdě pohádkový.

Vodníci a vodnice – čerti a čertice – strašidláci – čarodějnice i kouzlobabky s kouzelníkem – lesní skřítkové, strašidýlka a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény na vás už netrpělivě čekají.   
A věřte nebo ne, ve starém pohádkovém mlýně se jich sešlo víc, než je makových zrníček v makovici!

 

Kamarádi pohádkového světa

Perníková chaloupka

Pokud si myslíte, že Perníková chaloupka je jenom v pohádce, tak se velice mýlíte. Nedaleko města Pardubic, kde taky jinde, stojí v lese převeliká chalupa, ve které bydlí laskavá paní Ježibaba, bábrlinka Perníková a taky pár povedených čertů. Mají tu strom Perníkovník a vězení pro zloděje perníku. V Perníkové chaloupce vládne legrace a dobrá nálada a určitě stojí zato tu pobejt.


www.pernikova-chaloupka.cz

 

Město Rožďalovice

Starobylé městečko Rožďalovice s bohatou historií a malebnou okolní přírodou je rodištěm slavného českého arciknihtlačitele Jiřího Melantricha Rožďalovického z Aventýna. V kronikách se dočtete, že o jeho mládí se toho příliš neví. Stejně tak se nikde nedovíte docela nic o mládí kouzelného dědečka Fábulína, neboť jak každý pohádkový vzdělanec z historie zná, pohádkoví dědečkové se odnepaměti na světě objevují jedině jako úctyhodní stařečkové. A přesto obyvatelé Pohádkového světa Fábulín si dobře pamatují, že se tito dva mecenáši a bibliofilové před nějakým tím stoletím potkali. A protože v pohádkách je možné i to nemožné, budeme věřit právě tomu, že se potkali na kouzelné cestě, která vede Časem zpátky do pohádky.


www.rozdalovice.eu

 

Rajmanova dílna

Dědeček Fábulín moc rád listuje ve starých pohádkových knížkách a tak když vidí, že se na některé už podepsal zub času nebo dětské ručičky a potřebuje opravit, navštíví knihařskou dílnu v Rožďalovicích. Ze mlýna je to kočárem nedaleko. Tam knížku obléknou do staronového kabátku, aby vydržela alespoň dalšího půlstoletí. Pokud by i vás zajímalo, jak se staré knížky opravují, jak se váží knihy nové, jak se zdobí a jak to vůbec v takové dílně chodí, můžete knihařství Jendy Rajmana také navštívit.


www.rajman.cz

 

Epiro

A když už budete v Rožďalovicích, tak určitě musíte navštívit cukrárnu Epiro. Že její název zní jako zaklínadlo. Bodejť ne, tam kde se pečou báječné koláče a dorty, tam se vlastně také tak trochu kouzlí. Pohádkové čarodějnice parádnice do zdejší cukrárny často zalétají na odpolední kafíčko a nějakou tu sladkost. A nikdy nezapomenou donést rohaté koláče mlsným čírťatům. Koláčku se správně říká Rožďalovický rohový koláč a dokonce za něj pekařka dostala metál, ale znáte čerty, všechno popletou. A jako „rohaté“ jim koláčky chutnají ještě víc.

www.epiro.cz